Karolina Żurowska, ING
Ekspertka prostego języka
Karolina Żurowska, ING
Ekspertka prostego języka

Nadworna prostownica ING. Niedoszła aktorka, która teraz występuje na scenach konferencyjnych, szkoląc z prostego języka. Dba o promocję ruchu prostego języka w organizacji i nie tylko. Współpracowała z Pracownią Prostej Polszczyzny UWr, grupą Logios oraz Acer. Miała gościnne występy m.in. w badaniach dla Play czy w podcastach dla NFZ-u. Absolwentka filologii polskiej ze specjalnością nauczanie języka polskiego jako obcego. Napisała pracę magisterską o prostym języku w tekstach medycznych i dzieliła się wiedzą z lekarzami w firmie Infermedica. Organizatorka konferencji o prostym języku. Marzy jej się napisać sztukę teatralną.

2024-10-16

Tone of voice komunikacji wewnętrznej. Jak zachęcić i pomóc pracownikom prostować język?
  • 09:10 - 09:35
  • 25 min

Bądź jak Hemingway!
To wezwanie ma zachęcać do pisania prostym językiem. Jedna z zasad, której uczymy podczas naszych warsztatów, brzmi 3x K: opisuj konkretne działania, konkretnych osób i kieruj je do konkretnych odbiorców. Jak to zrobić? Stosując filtry. Jeden z nich to właśnie Hemingway!

Czy wiesz, że zawsze po napisaniu opowiadania, usuwał z niego niepotrzebne ozdobniki i przymiotniki? Świetna technika na odchudzenie tekstu z nadmiaru zbędnych słów zakłócających odbiór meritum.

Co możemy dodać do tej listy filtrów zrozumiałej komunikacji?

- pisz poprawnie (Nasz język ewoluuje - Rada Języka Polskiego uchwaliła zmiany zasad ortograficznych obowiązujące od 1 stycznia 2026 roku.)*;

- używaj języka korzyści;

- odpowiadaj na pytania dlaczego;

- skracaj zdania;

- niech żyje forma osobowa;

- jeśli masz wątpliwości skorzystaj z narzędzi takich jak: Jasnopis czy Klarnet.
 

I najważniejsze – zachowaj zdrowy rozsądek. Jak mawiał Stanisław Jerzy Lec: „Nie wystarczy pisać do rzeczy, trzeba jeszcze pisać do ludzi!"
 

Oczywiście to nie koniec zasad, a zaledwie preludium.** Aby opanować zasady pisania prostym językiem potrzeba szkoleń i warsztatów. Na co dzień w pracy nie wszyscy mogą sobie na nie pozwolić. Jak zatem wesprzeć pracowników w pisaniu prosto jeśli nie szkoleniami, tak by rzeczywiście ułatwić im pracę, a nie dokładać kolejnych obowiązków? O tym będzie ta prelekcja.

* https://www.umcs.pl/pl/aktualnosci,28839,zmiany-zasad-ortograficznych-od-1-stycznia-2026-r,149127.chtm

** Powstała nawet norma ISO związana z prostym językiem! “ISO 24495-1:2023 Plain language — Part 1: Governing principles and guidelines” to pełna nazwa normy ISO dla prostego języka, która ukazała się 23 czerwca 2023 roku. Zawiera podstawowe zasady i wytyczne opracowywania dokumentów w prostym języku. https://www.iso.org/standard/78907.html